Lista1, FPI
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Seria1
A) mechanika
Zad 1. Grający w golfa uderzył trzykrotnie w piłkę, zanim wpadła ona do dołka znajdującego się na trawniku. Po pierwszym uderzeniu piłka przesunęła się o 12m na północ, po drugim uderzeniu o 6m w kierunku południowo-wschodnim , a po trzecim uderzeniu o 3m w kierunku południowo-zachodnim. Jakie musiałoby być przemieszczenie piłki aby wpadła ona do dołka po pierwszym uderzeniu?
Zad 2. Wyznaczyć tor punktu materialnego (zależność składowych wektora położenia y(x) ) , którego położenie dane jest równaniem;
narysuj tor dla V0=2m/s x0=-0.5m y0=-1m
Zad 3 Wiadomo, że ruch ciała w układzie XY opisany jest funkcją:
Wyznacz zależność wartości wektora prędkości tego ciała od czasu. Znaleźć moment czasu, w którym prędkość spadnie do zera.
Zad 5. Wyznacz zależność wartości wektora prędkości tego ciała od czasu w ruchu, w którym wektor położenia opisany jest funkcją: r (t) = (Asin (wt), Acos (wt));
Zad 6. Oblicz jaką drogę przebędzie ciało poruszające się z prędkością V=(3, 4) m/s pomiędzy momentami czasu t1=2s i t2=4s. Jakie będzie położenie ciała w chwili t=5s skoro wiadomo, że w chwili t=0 ciało posiadało współrzędne r0=(0,1)m
Zad 8. Zależność drogi przebytej przez ciało od czasu opisuje równaniem S=A+Bt+Ct2 gdzie A=5m, B=2m/s, C=1m/s2, znaleźć prędkość średnią i przyspieszenie w czasie od drugiej do trzeciej sekundy trwania ruchu.
Zad 9. Punkt materialny ma w chwili t=0 współrzędne: r0=(60,30.-10)m i prędkość V0=(-1,0,10)m/s. Punkt ten porusza się ze stałym przyspieszeniem a=(-1, 0 -1)m/s2. Znajdź odległość tego punktu od początku układu współrzędnych oraz wartość jego prędkości po 10 sekundach ruchu.
Zad 10. Ciało upuszczono z wysokości 125m. Obliczyć czas po jakim ciało spadnie na ziemię oraz jego prędkość w momencie upadku. Można przyjąć, że przyspieszenie ziemskie wynosi 10m/s2 zaś opór powietrza jest do zaniedbania.
Zad 11 Ciało rzucone poziomo z wysokiej wieży o wysokości H, upadło na Ziemię w odległości L= 100m od punktu wyrzucenia. W momencie upadku ciała wektor jego prędkości V0 tworzył kąt a=60o . Oblicz wysokość wieży i prędkość początkową ciała.
Zad 12 Z jaką prędkością należy wyrzucić ciało pod kątem a=45o do poziomu aby uderzyło ono prostopadle w pionową ścianę ustawioną w odległości L=5m od punktu wyrzutu (przyjąć, że przyspieszenie ziemskie wynosi g=10m/s2)?
Zad 13.
W odległości d=0.8km od wysokiej pionowej
skarpy ustawiona jest wyrzutnia miotająca pociski
z prędkością V0=100m/s pod kątem a=45o do poziomu V0 h
Obliczyć na jakiej wysokości h nad poziomem a=45o
pocisk uderzy w skarpę. Jak należy dobrać V0 aby
pocisk spadł u podnóża skarpy? (przyjąć, d
że przyspieszenie ziemskie wynosi g=10m/s2)?
Zad 14. Na jakiej wysokości i po jakim czasie od chwili wyrzucenia wektor prędkości ciała rzuconego pod kątem a=45o do poziomu z prędkością początkową V0=20m/s będzie tworzył z poziomem kąt b=30o?
Zad 15. Pod jakim kątem do poziomu trzeba rzucić ciało, aby największa wysokość na jaką się wzniesie, była równa połowie jego zasięgu rzutu.
Zad 16. Z powierzchni ziemi wyrzucono piłkę pionowo do góry z prędkością V0 . Równocześnie z wysokości na jaką wzniesie się piłka, wyrzucono w dół kamień z tą samą prędkością V0. Obliczyć po jakim czasie i na jakiej wysokości ciała te się miną, a także prędkości tych ciał w chwili mijania. Opór powietrza zaniedbujemy.
B) ciało doskonale czarne
Zad. 17. Wykazać, że ze wzoru Plancka wynika prawo Stefana-Boltzmanna: R= gdzie: e(l,T) – rozkład zdolności emisyjnej. Wyznaczyć stałą s.
Zad. 18. Pokazać, że ze wzoru Plancka wynika prawo przesunięć Wiena: gdzie: lmax – długość fali promieniowania ciała doskonale czarnego odpowiadająca maksimum w rozkładzie zdolności emisyjnej e(l,T) opisanej wzorem Plancka, T- temperatura. Wyznaczyć stałą C dla prawa Wiena.
Zad. 19 Obliczyć zdolność emisyjną R drutu wolframowego o temperaturze 100K, którego zdolność absorpcyjna wynosi A=0.3. Dla jakiej fali występuje maksimum energii?
Zad. 20 Oblicz zdolność emisyjną ciała o współczynniku absorbcji A=0.8 w temperaturze 1000oC oraz maksimum długości fali C=2.9*10-3m*K, s=5.67*10-8W/(m*K4)
C) budowa materiiZad.21.Do usunięcia elektronu potrzebna jest praca wyjścia 1,82 eV . Dla jakiej długości fali padająca energia kinetyczna fotoelektronów będzie miała wartość 2 eV? Zad.22. Oko człowieka wykrywa światło zielono-żółte (λ=520nm), jeżeli dostarcza ono do siatkówki moc P=1,5•10-8 W. Ile fotonów w ciągu 1 sekundy pada na siatkówkę? Zad.23. Podaj wartość długości fali de Broglia’a (w temperaturze pokojowej T=300K). Masa molowa cząsteczki jednoatomowej wynosi m ( Liczba Avogadra wynosi NA). Zad.24.
Jaką długość fali (podać wartość) powinna mieć wiązka światła padająca na atom wodoru (niewzbudzony ) aby elektron znalazł się na poziomie n=3?
Zad.25.Wiedząc, że linia wodoru o l=656.27 [nm] seria Balmera [n=2] obliczyć stałą Rydberga (podać wartość). Zad.26.Oblicz prędkość fotoeletronów, jeżeli pada na powierzchnię. srebra fala o długości λ=150 nm, a zjawisko zachodzi dla λgr=260nm.
Zad.27. Załóż, że model planetarny opisuje ruch elektronu w atomie wodoru. Jeśli promień orbity elektronu wynosi oblicz: a.) częstość kołową elektronu,b.) prędkość liniową elektronu, c.) energię kinetyczną elektronu w eV. Jaka jest minimalna energia potrzebna do zjonizowania atomu?Zad.28 Obliczyć długość fali cząstki a poruszającej się z prędkością V =5.7*107 m/s... [ Pobierz całość w formacie PDF ]