Lio, LiO

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kierunek: geografia

Tytuł ćwiczenia

Imię i nazwisko osoby wykonującej pracę

Numer ćwiczenia

Ocena

Przyrost rzeczywisty ludności dla miasta Buk, metoda typologii rozwoju demograficznego Webba

 

Anna Bąk

 

2

 

 

 

Temat:

Zastosowanie metody Webba do analizy demograficznej miasta Buk

Schemat ćwiczenia:

1.       Cel pracy oraz opis metody

2.       Tab. 1 Przyrost rzeczywisty w Buku w latach 1999-2008

3.       Ryc. 1 Rozwój demograficzny miasta Buku w latach 1999-2008

4.       Wnioski:

·         w jakich latach przyrost rzeczywisty był dodatni, a w jakich ujemny i z czego to wynika (przyczyna, analiza składowych)

·         ile typów demograficznych i jakie, reprezentuje miasto

·         czy jest stabilizacja czy zmienność w rozwoju demograficznym.

Cel pracy oraz opis metody

Związek pomiędzy ruchem naturalnym i migracyjnym został określony poprzez procedurę Webba, która jest jedną z najbardziej znanych metod pomiaru zależności między przyrostem (ubytkiem) naturalnym oraz dodatnim (ujemnym) saldem migracji, które z kolei warunkują określony typ przyrostu rzeczywistego ludności. Teoretycznie możliwe są cztery układy – albo oba składniki są dodatnie lub ujemne i wówczas rezultat jest odpowiednio dodatni, albo ujemny, albo też jeden składnik jest ujemny, a drugi dodatni i wówczas rezultat zależy od tego, który składnik przeważa. Przewaga składników dotyczy również tych elementów, które mają jednakowy znak. W rezultacie otrzymujemy 8 kombinacji. Oś odciętych przedstawia saldo migracji, natomiast rzędnych saldo przyrostu rzeczywistego. Równocześnie na przekątnych osiach mamy przedstawiony przyrost rzeczywisty (R)  i względną rolę obu składników przyrostu (α). Osiem sektorów, oznaczonych literami, umożliwia podział badanych jednostek w typy. Na prawo od przekątnej y = -x znajdują się jednostki o przyroście rzeczywistym dodatnim (A, B, C, D), przy czym różnią się one tym,  że przyrost naturalny przewyższa straty migracyjne (A), bądź przeważa nad przyrostem migracyjnym (B). W obu przypadkach współczynnik  α jest ujemny. Typ C określa jednostki, w których przyrost migracyjny góruje nad przyrostem naturalnym, a typ  D – jednostki, w których przyrost migracyjny jest większy od ubytku naturalnego. Zarówno w typie C i D współczynnik α jest dodatni. Pozostałe cztery sektory obejmują typy jednostek z ubytkiem absolutnym, wynikającym z przewagi ubytku naturalnego nad imigracją (E) lub emigracją (F), bądź przewagi emigracji nad ubytkiem (G) lub przyrostem  naturalnym (H). Współczynniki  α są parami dodatnie (E, F) lub ujemne (G, H).

Wnioski:

Przeprowadzona typologia dla miasta Buk (woj. wielkopolskie) pozwoliła określić nie tylko  stan rozwoju ludnościowego miasta w danym roku, ale również zbadać tendencje rozwojowe w dłuższym okresie czasu (1999-2008). Z przeprowadzonej typologii wynika, że dominował ujemny przyrost rzeczywisty, który miał miejsce w latach 1999-2000 oraz 2004-2008, natomiast dodatni przyrost rzeczywisty występował w przeciągu trzech lat  2001-2003.

Przyrost rzeczywisty dodatni wynika z wysokiego wskaźnika przyrostu naturalnego w roku 2001 i 2002 i tym samym niskiego wskaźnika migracji – typ A, a w roku 2003 nawet dodatniego, przy czym w roku tym miał miejsce ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego, o wartości -0,3‰ – typ D. W latach tych kondycja gospodarcza miasta była jeszcze względnie dobra, w związku z czym miasto odznaczała się nie tylko dodatnim przyrostem  naturalnym, ale także stanowiło obszar intensywnego napływu ludności (rok 2003), odznaczającego się względną rolą czynnika migracji ruchu naturalnego.

Przyrost rzeczywisty ujemny spowodowany był głównie dużym wskaźnikiem emigracji, który znacznie dominował nad przyrostem naturalnym w latach 1999-2000, 2005, 2007-2008 – typ H oraz dominacją emigracji nad ubytkiem naturalnym ludności w 2004 i 2006 – typ G, miasta te charakteryzowały się bardzo niekorzystnymi procesami demograficznymi.

W celu podsumowania i uogólnienia zmian typów rozwoju demograficznego miasta Buk zbiór analizowanych lat podzielono na cztery typy:

Typ A – który występował w latach 2001-2002 – charakteryzował się umiarkowanym (praktycznie równym) wskaźnikiem przyrostu naturalnego i emigracji

Typ H – występował w latach 1999-2000, 2005 2007-2008

Typ G – występował w roku 2004 oraz 2006 – stosunkowo niski ubytek naturalny (max -1.8‰ w 2006) oraz wysokim współczynnikiem emigracji

Typ D – typowy dla roku 2003 – bardzo mały ubytek naturalny oraz niewielki wskaźnik imigracji (która była obecna tylko w tym roku).

Przeprowadzona analiza zjawisk i procesów demograficznych w latach 1999 – 2008 dla miasta Buk wykazała dużą zmienność procesów w rozwoju demograficznym, spowodowaną zmiennością i rozpiętością ruchy naturalnego (obecny przyrost oraz ubytek) oraz migracji (występuje emigracja i imigracja)

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lasotka.pev.pl